» NEDEN KULLANILMALI? At Burun Bandı – Flair Strips

NEDEN KULLANILMALI?

Neden At Burun Bandı?

Aşağıda yer alan resimde ok işaretinin işaret ettiği noktada, görüldüğü üzere bir basınç sözkonusu. Bu tür sıkıntıların doğurmuş olduğu başlıca sorun ise bilindiği üzere akciğer kanamalarıdır. Bu nedenle sadece performans için değil, at sağlığı içinde at burun bantları tercih edilmektedir.

at burun bandi avantajlari

atlarda oksijen tuketimi

 

 

flair strips turkiye satisYarış atlarında topallıktan sonra yaşanan en önemli sorunlar solunum sistemi hastalıklarıdır. Solunum sistemi problemleri düşük performansın en önemli nedenlerindendir. Dünya çapında solunum sistemi hastalıklarının tedavisi için büyük emek verilmesinin yanında, bu hastalıklar at sahipleri için mali olarakta büyük külfettir. Bu nedenle son yıllarda özellikle yüksek performans gösteren yarış atlarında solunum sistemi problemlerinin tedavisinden ziyade oluşmasının engellenmesi için çeşitli yöntemler ve ilaçlar geliştirilmektedir. Anatomik olarak atlarda nazal pasajın önemli bir bölümü kemik ya da kıkırdak tarafından desteklenmez ve bu nedenle nazal pasajın desteklenmeyen bölümü, performans esnasında nefes alış verişinde daralır. Bu daralmaya bağlı olarak hava yolunun çapı da daralır ve hava akışına karşı direnç oluşur.

Nazal pasajın daralması, üst solunum yolundaki en önemli direnç noktasını oluşturur. Yani özetle, nazal pasajın daralması akciğerlere hava geçişinin zorlaşmasına neden olur.

 

 

at burun bantlariHava yolunu kan damarlarından ayıran akciğer dokusu çok incedir. İnce ve narin yapısından dolayı yüksek kan basıncı ve hava yolu basıncına bağlı olarak bu ince dokuda yırtılma olabilir. Bu yırtılmada akciğer kanaması (E.I.P.H) olarak adlandırılır. Bu kanamaların belirtileri arasında düşük performans, öksürük, sıklıkla yutkunma ve burun deliklerinden kan gelmesi yer almaktadır. Çalışmalar yüksek performans gösteren atların büyük bir kısmında egzersize bağlı akciğer kanaması görüldüğünü belirtmektedir. Burun bantlarının egzersiz sırasında akciğer kanaması riskini önemli ölçüde azaltmasıdır. Bu konuda kullanılan ilaçlarla kıyaslandığında bir çok avantajı olduğu görülmektedir.